Sverige fortsatt populärt för internationella bilstöldligor
Andelen personbilar som blir efterlysta minskar i landet. 2024 blev 5 336 bilar efterlysta vilket är en minskning med 13 procent jämfört med föregående år. Men även om antalet efterlysta bilar minskar så är det få som blir återfunna. Enligt Larmtjänsts statistik är det en tredjedel, 32 procent, som inte hittas igen.
Larmtjänst skriver i ett pressmeddelande att 1 739 av de efterlysta bilarna är av nyare årsmodeller. Bland dessa återfinns ännu färre. 38 procent saknas fortfarande.
Bilarna har enligt Larmtjänst vanligtvis ett marknadsvärde på mellan 300 000 och 1,5 miljoner kronor.
– Den höga andelen bilar som inte återfinns kan förklaras med att Sverige fortfarande är ett attraktivt land för internationella brottsnätverk. Under året har vi dessutom sett att inhemska brottsnätverk, med kopplingar till internationella aktörer, börjat använda sig av avancerad teknik för att stjäla bilar – en oroande utveckling, säger utredare Niclas Antonsson på Larmtjänst, i en kommentar.
Fabrikat | Antal | Ej avlysta | Procent ej avlysta |
Volvo | 895 | 199 | 22% |
Volkswagen | 539 | 155 | 29% |
Bmw | 447 | 196 | 44% |
Toyota | 428 | 136 | 32% |
Mercedes Benz | 425 | 192 | 45% |
Audi | 357 | 145 | 41% |
Peugeot | 209 | 44 | 21% |
SAAB | 178 | 44 | 25% |
Ford | 176 | 48 | 27% |
Renault | 173 | 42 | 24% |
Källa: Larmtjänst |
Larmtjänst påpekar även att brottsnätverken förfinat sina metoder, från stöld till att de själva säljer fordonet. Niclas Antonsson påpekar att gärningsmännen också är specialister inom sina respektive områden och vet vad de gör. Det är inte heller så att alla bilar säljs vidare inom den kriminella världen.
– Fordonen omidentifieras med stor skicklighet och säljs ofta till helt vanliga personer utan någon koppling till kriminalitet.
Toyota är i topp vad gäller nyare årsmodeller som varit särskilt stöldutsatta, det handlar då främst om Toyota Rav4, men även koncernsyskonet Lexus RX450 lockar tjuvarna.