23948sdkhjf
Annons

VW-skandalen kan sprida sig till andra biltillverkare

Den programvara för avgasrening som Volkswagen har använt sig av är inte specifik enbart för den tyska bilkoncernen utan är teknik som kan ha använts av andra biltillverkare. Det skriver nyhets- och analyssajten Euro Intelligence på tisdagen, rapporterar Affärsvärlden.

Euro Intelligence menar att den brottsutredning som dragits igång i USA där Volkswagen anklagas för att ha manipulerat tester av dieselutsläpp har potential att sprida sig till stora delar av bilindustrin.

Volkswagen rasade nära 20 procent under måndagen och aktien fortsatt att falla nära 5 procent. Oro över att skandalen ska påverka andra biltillverkare i Europa har fått aktierna i flera andra biltillverkare att tappa, skriver Affärsvärlden.
Kommentera en artikel
Annons
Annons
Annons
Utvalda artiklar

    Nyhetsbrev

    Sänd till en kollega

    0.078