23948sdkhjf

VW-gruppens underleverantör ansöker om konkurs

Interiördelstillverkare ansöker om konkurs på grund av minskad försäljning och likviditetsproblem.

Volkswagens kris smittar av sig på många företag i fordonsbranschen.

Nu ansöker underleverantören Boryszew Kunststofftechnik om konkurs, men produktionen fortsätter tills vidare. Företaget tillverkar formsprutade plastdelar för bilinteriörer och en av de största kunderna är VW-koncernen. 

Först att rapportera om konkursen var Mitteldeutsche Zeitung. 

Enligt uppgifter från företaget beror konkursen på minskad försäljning och likviditetsproblem. Fabriken i Altmark sysselsätter närmare 500 anställda och har varit i ekonomiska trångmål tidigare.

Företaget övertogs 2011 av den polska Boryszew-gruppen, efter att dess föregångare Altmärker Kunststoff-Technik GmbH (AKT) gått i konkurs.

Industrifacket Bergbau, Chemie, Energie (IG BCE) har meddelat att de vill rädda Boryszew Kunststofftechnik i Gardelegen.

– Vi kommer att utveckla en saneringsplan tillsammans med de anställda på plats, säger fackrepresentanten Franz Braun till MDR SACHSEN-ANHALT. 

Planen ska presenteras för konkursförvaltaren.

Braun förklarar vidare att det länge varit känt att Boryszew Kunststofftechnik Deutschland GmbH befunnit sig i ekonomiska svårigheter, men att en konkursansökan ändå kom som en överraskning.

– Vi trodde verkligen inte att det skulle gå så långt, säger han.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.547