23948sdkhjf

Miljardbolaget storsatsar med ny bilhall

Bilhandlaren Rolf Ericsson Bil i Dalarna AB ligger i startgroparna för att bygga en ny stor bilhall i Ludvika. Inflytt beräknas ske 2027.

Senaste tiden har varit mörk för den svenska bilhandeln. Flera företag har fått ge upp och tvingats ansöka om konkurs. Samtidigt finns det de som det i stället gått riktigt bra för. Volvohandlaren Rolf Ericsson Bil i Dalarna hade 2023 en omsättning på över en miljard kronor och ett resultat efter finansnetto på 28 miljoner.

Nu är de i färd med att bygga en ny anläggning på 17 000 kvadratmeter i Ludvika. Till Nya Ludvika Tidning säger Stefan Hellgren, vd för Rolf Ericsson Bil i Dalarna, att de har lovat Volvo att de ska flytta in sommaren 2027, troligtvis efter semestrarna.

Vd:n säger till tidningen att de 30 anställda man har i Ludvika i dag tog emot nyheten med glädje över att få ynnesten att jobba i en helt ny lokal.

– Det är inte alla som får den möjligheten ens någon gång i livet.

Bilhandlarens enhet i Ludvika omsätter omkring 200 miljoner kronor per och med den nya anläggningen är tanken att växa både i omsättning och personal.

Stefan Hellgren säger till Nya Ludvika Tidning att de skulle klara sig med 8 000 eller 10 000 kvadratmeter för att få plats med bilhall och serviceverkstad. Men med en större tomt har de även möjlighet att växa med biltvätt, skadecenter och laddstolpar i framtiden.

– Anledningen till att vår ägare är villig att göra investeringen är för att vi tror på orten och på ortens tillväxt och vi tror på våra märken Volvo, Renault och Dacia.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.093