23948sdkhjf

Nya ägare moderniserar Fordonskammarens bilauktioner

Sveriges äldsta och mest välrenommerade bilauktion, Fordonskammaren, ska också bli Sveriges modernaste Internetauktion för bilar. Efter 24 år byter den kända bilauktionen i Solna nu ägare.

Sveriges äldsta och mest välrenommerade bilauktion, Fordonskammaren, ska också bli Sveriges modernaste Internetauktion för bilar. Efter 24 år byter den kända bilauktionen i Solna nu ägare. En grupp med bilentreprenören Roland Thunström i spetsen, tidigare verksam i Internetbilsajten Byt Bil, har förvärvat bolaget.- Fordonskammaren har en stor och outnyttjad potential och vår avsikt är att skapa 2000-talets mest spännande bilauktion, även på Internet, säger vd Roland Thunström. Fordonskammaren var pionjär på bilauktioner i Sverige på 1980-talet och skapade sig snabbt ett namn som den främsta och mest välmeriterade bilauktionen i Sverige. Polisen, Kronofogdemyndigheten samt andra myndigheter, företag och finansbolag har genom åren auktionerat ut begagnade fordon direkt till konsumenter och bilföretag, det senaste året även genom direktsänd Internetauktion med ljud. Med nya ägare ska bilauktionerna, som idag bedrivs i Järvastaden (Överskottsområdet i Solna) där bilarna också visas, nu anpassas till framtidens alla nya möjligheter med Internetbaserad bilförsäljning och auktion. Sedan ett år kan man delta i och höra auktionen live på www.fordonskammaren.se, där också bilder och information om bilarna redovisas i förväg. - Vårt mål är att omforma Fordonskammaren till framtidens mest spännande bilauktion, där den moderna bilköparen kan göra intressanta och säkra bilfynd under snabba auktioner både live och direkt på Internet, förklarar Roland Thunström. - Närmast ska vi öka antalet bilar och nätbud samt höja intresset för auktionerna i hela landet genom att även erbjuda ett bredare och nyare utbud av bilar. Första steget är att fördubbla antalet bud genom Internet, förklarar Roland Thunström.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.064