Bilmuseet som försvann – nu på samlarbilsauktion
”Bilmuseet i Gillstad är så unikt att det borde stå på museum”. Så skrev en av våra svenska biltidningar för snart 20 år sedan. Dessa fina ord beskriver den stora samling ovanliga och orörda bilar som en radiohandlare i Lidköping samlade ihop under 1950- och 60-talet. Fordonen visade han upp i en enkel plåtlada i Gillstad i Västergötland långt in på 1990-talet. Radio- och tv-handlaren hade tagit gamla bilar i inbyte när han sålde nya apparater och eftersom efterfrågan på radio och tv var stor blev det med åren en stor samling. När ägaren gick bort i slutet av 1990-talet omfattade samlingen ett 60-tal fordon och ett Fockerflygplan.
Frun och sonen drev museet ytterligare några år innan de bestämde sig för att sälja alla bilarna på ett bräde. Bud strömmade in från olika håll och mest betalade två akademiker från Skåne. Året var 2003 och med några år kvar till pension ville de förverkliga en gammal dröm: att få skruva med riktigt gamla bilar – och kanske till och med tjäna lite pengar på sin hobby. Sammanlagt hade de köpt drygt 50 objekt. 20 av de mest slitna såldes dock snabbt vidare.
De övriga togs till en nyinköpt gammal lokal, en stor oisolerad lada utanför Tomelilla. Här började de sedan tillsammans med vänner det svåra arbetet med att väcka bilarna till liv igen. Flera av dem hade inte startats på mer än 60 år men akademikerna var ihärdiga och så småningom fick de igång nästan hälften av bilarna. Sedan dess har flera av de finare och dyrare bilarna som en Mercedes-Benz 170 H och en Horsch plockats isär och gjorts i ordning med hjälp av experter ute i landet.
Sammanlagt hann man färdigställa ett par bilar men försäljningen har gått trögt och många gånger har renoveringskostnaderna överskridit det faktiska värdet. Så efter 15 år tröttnade den ena delägaren och begärde bolaget i konkurs. På vår stora vårauktion, som pågår just nu, har vi nästan 30 fordon från konkursboet och dessutom tillkommer ytterligare några på nästa auktion den 30 juni. Många startar och går fint. Några säljs isärplockade. Andra i orört originalskick. Alla är underbara att se på och studera.
– Det kommer dröja länge innan vi får in något liknande, säger Bilwebauctions värderingsman och Michael Luft. Den 5-6 maj avslutas auktionen på fordonen ”som borde hamnat i ett museum om ett museum”.